• +48 504 712 141 hello@isometric.pl

Projektowanie i tworzenie stron www – zobacz, jak powstaje profesjonalna strona internetowa

Projektowanie i tworzenie stron www – zobacz, jak powstaje profesjonalna strona internetowa 800 450 Jagoda Dynowska

Projektowanie i tworzenie strony internetowej to niezwykle złożony i wieloetapowy proces. Profesjonalna strona internetowa to efekt pracy specjalistów, którzy doskonale wiedzą jak ją zaprojektować zarówno pod względem technicznym, jak i wizualnym. W dzisiejszych czasach obecność w internecie to podstawa, dlatego posiadanie strony staje się priorytetem dla przedsiębiorców. W poniższym artykule pokażemy, jak w Isometric przygotowujemy się do stworzenia strony internetowej i jakie analizy są kluczowe w tym procesie.

Tworzenie profesjonalnej strony internetowej – jak zacząć?

Przed rozpoczęciem pracy musimy przede wszystkim przeanalizować potrzeby i cele naszych Klientów, które przyświecają im w odniesieniu do nowej strony internetowej. W związku z tym, że każda firma różni się pod tym względem, a jej skuteczne istnienie na rynku warunkują inne czynniki, profesjonalna strona internetowa musi być silnie spersonalizowana pod kątem Klienta oraz jego grupy docelowej.

Jak to wygląda w praktyce? Rozmawiamy z naszymi Klientami, zadajemy pytania, analizujemy cele biznesowe i rozkładamy na czynniki pierwsze modele biznesowe. W tym przypadku powiedzenie „klient nasz Pan“ kieruje naszą pracą od samego początku – odnosi się to zarówno do naszych Klientów, którzy zgłaszają się do nas w celu stworzenia strony internetowej, jak i ich grupy docelowej, czyli odbiorców powstałej strony www. Wiemy jak ważne są potrzeby użytkowników strony – dobra strona www powinna wzbudzić zainteresowanie, przyciągnąć atrakcyjną szatą graficzną oraz co najważniejsze być na tyle intuicyjna, aby użytkownik bez problemu odnalazł na niej dokładnie to, czego szuka. Strona jest zatem jednym z kluczowych elementów budowania wizerunku firmy i czynnikiem wpływającym na sprzedaż, bo w dzisiejszych czasach to właśnie w internecie codziennie rozgrywa się walka o klienta.

O co pytamy przed tworzeniem strony internetowej?

Jak już wiesz naszym celem jest zaprojektowanie profesjonalnej strony internetowej, która będzie idealnie odpowiadała na potrzeby naszego Klienta. Przejdźmy do konkretów. Jak to robimy? Tak jak wspomnieliśmy wyżej, przede wszystkim analizujemy i pytamy, ale w szczególności dopytujemy się o trzy podstawowe kwestie. W momencie gdy poznamy odpowiedzi na poniższe pytania, będziemy mogli wyznaczyć kierunek naszych działań jeśli chodzi o projektowanie i tworzenie stron www. Czas poznać nasze pytania!

→ Kto będzie odbiorcą strony?

Zanim przystępujemy do pracy, samodzielnie lub wspólnie z Klientem określamy grupę odbiorców nowo powstającej strony. Wybór grupy docelowej ma wpływ na późniejszy wygląd witryny, jej układ i zawartość. Biorąc pod uwagę różnice, przykładowo ze względu na wiek, musimy wziąć pod uwagę, że zupełnie inaczej będzie wyglądała strona www skierowana do osób młodych, a inaczej do osób starszych.

PRZYKŁAD 1
Branża: Zabiegi medycyny estetycznej
Grupa docelowa: osoby starsze, szczególnie kobiety
Przykład naszych działań: Koncentrujemy się na potrzebach grupy docelowej. Analizujemy co może ułatwić takim odbiorcom poruszanie się po stronie, a także co może zachęcić do skorzystania z prezentowanych usług. Kluczowe okazało się używanie większego rozmiaru czcionki, która ułatwi czytanie treści osobom starszym. Szczególnie istotna jest również odpowiednia kolorystyka strony i estetyka, a nawet elegancja, która pozwoli na pozytywny odbiór strony przez takich odbiorców.

PRZYKŁAD 2
Branża: Business Consulting
Grupa docelowa: managerowie, przesiębiorcy
Przykład naszych działań: Stawiamy na uporządkowanie – wiemy, że użytkownicy strony będa zainteresowani kwestiami organizacyjnymi i uporządkowaniem różnorodnych działań w swojej firmie, dlatego zaproponowaliśmy tzw. układ blokowy na stronie.

→ Czym zajmuje się dana firma? Sprzedaje produkty, czy usługi?

Równie ważnym czynnikiem, który bierzemy pod uwagę przy tworzeniu strony internetowej jest źródło sprzedaży naszego Klienta, bądź określona specjalizacja. W tym przypadku zupełnie inaczej powinna wyglądać strona firmy, której specjalizacją są usługi (nacisk kładziony jest na bezpośredni kontakt z klientem i istotne jest wzbudzenie zaufania), a zupełnie inaczej pokazujemy firmy sprzedające produkty materialne.

PRZYKŁAD 1
Branża: Coaching
Przykład naszych działań: przy tworzeniu i projektowaniu strony www od podstaw zastanawiamy się, co jest szczególne ważne w branży naszego Klienta. Wiemy, że w tym przypadku istotną rolę odgrywa wizerunek coacha i musimy stworzyć na stronie przestrzeń do opowiedzenia swojej historii i zachęcić do nawiązania relacji. W związku z tym kładziemy nacisk na piękne i jasne zdjęcia oraz przygotowujemy dużo miejsca na treści na stronie.

PRZYKŁAD 2
Branża: Dystrybutor sprzętu do obróbki drewna i metalu
Przykład naszych działań: Nasz Klient jest dystrybutorem czterech różnych marek produkujących sprzęt do obróbki drewna i metalu. Postanowiliśmy ujednolicić zdjęcia w tle  na stronie i skupić się na ich jakości. Dodatkowo  zastosowaliśmy proste i jasne moduły i oddzieliiśmy je od siebie – dzięki temu uniknęliśmy chaosu i postawiliśmy na równi cztery sprzedawane marki.

→ Jaki jest cel założenia strony www?

Z reguły strona internetowa powstaje głównie po to by wspierać sprzedaż firmy. Okazuje się jednak, że wcale nie musi być to jedyny powód jej powstania. Zgłaszają się do nas Klienci, którzy poprzez wygląd strony internetowej chcą przede wszystkim budować określony wizerunek swojej firmy.

PRZYKŁAD 1
Branża: Elektroenergetyka
Przykład naszych działań: przy projektowaniu strony www naszym zadaniem było przekazanie określonego przekazu i podkreślenie, jak prężnie rozwija się firma Klienta i jak efektywnie działa. W związku z tym skupiliśmy się na pokazaniu efektów pracy Klienta, jego realizacjach i sukcesach, a także relacji z Klientami z którymi firma dotychczas współpracowała.

PRZYKŁAD 2
Branża: Kancelaria prawna
Przykład naszych działań: otrzymaliśmy prośbę, aby nowo zaprojektowana strona www była jednocześnie klasyczna i nowoczesna. Z umiarem stosowaliśmy więc innowacyjne elementy techniczne, stawiając na nowoczesny wygląd graficzny. W efekcie uzyskaliśmy bardzo nowoczesny i minimalistyczny look, który jednocześnie podkreślał prestiż i reputację, jaką cieszy się kancelaria.

Znając odpowiedzi na te trzy kluczowe pytania rozpoczynamy pracę nad nową, profesjonalną stroną internetową. Dzięki wcześniejszej analizie i uzyskanym odpowiedziom możemy przygotować naszym Klientom stronę, która dokładnie odzwierciedla ich potrzeby biznesowe, wspiera działania handlowe firmy i skutecznie buduje pozytywny wizerunek. Dzięki takiemu podejściu do tworzenia stron internetowych każda z naszych stron, które mamy w portfolio, wygląda zupełnie inaczej, różni się pod kątem nawigacji i zupełnie inne wrażenie wywiera na jej odbiorcach.